СУМИРИБООХОРОНА
Управління охорони, використання і відтворення водних бiоресурсiв та регулювання рибальства в Сумській області

Нерест судака починається коли водойма звільняється від льоду і температура води досягає близько 10 градусів. По термінах найчастіше проходить в середині квітня, в північних районах він припадає на травень.

Приблизно в середині березня судак виходить зі своїх зимових притулків і направляється до місць, де багато малька і відсутня водна рослинність. Там судак починає активно полювати, при цьому він зазвичай тримається зграями і тільки великим особинами краще годуватися поодинці. Жор зазвичай тривати близько двох тижнів, після чого судак збирається групами і відправляється на нерест.

Групи рухаються неквапливо, в шляху хижак часто підпливає до берега в пошуках корму. В цей час його можна успішно ловити як на штучні приманки, так і на снасточку з живою рибкою. Приманку судак вистачає як і на глибоких місцях, так і на мілководді, причому робить це вельми активно, без особливої обережності.

Для ікрометання судак вибирає спокійні місця, де відсутня течія і є водна рослинність, наприклад коріння осоки, очерету, затоплені в воді чагарники. Бувають випадки, коли він вирушає затоплені луги з глибиною близько метра. Головна вимога для таких місць - це наявність кормової бази для майбутньої молоді.

Сам процес відбувається маленькими групами, в які зазвичай входять кілька самців і одна самка. В першу чергу самка готує гніздо для ікринок, для цього вона очищає ділянку від різного дрібного сміття, після чого вся група починає рити невелику ямку, куди згодом виметивается ікра. Ікромет зазвичай відбувається вночі, в один раз. Після цього вся група йде на свої звичні місця проживання, за винятком одного з самців, який залишається охороняти майбутнє потомство. Ікринки він охороняє до тих пір, поки з них не почне з`являтися молодь. Весь період дозрівання ікринок судак постійно тримається поруч, періодично обмахуючи кладку плавниками, тим самим створюючи рух свіжої води і захищаючи ікринки від замулювання. Після остаточного завершення процесу, судак йде на глибокі місця і починає інтенсивно харчуватися. Однак його посленерестовий жор набагато слабше і тривати він зазвичай близько тижня.

В цей час його ловлять з човна, але в міру очищення води, можна починати ловити і з берега, проте глибина лову повинна бути не менше 3 метрів.