СУМИРИБООХОРОНА
Управління охорони, використання і відтворення водних бiоресурсiв та регулювання рибальства в Сумській області

Преднерестовий хід ляща починається вже в кінці квітня - початку травня. У цей період він виходить із зимувальних ям і направляється до місць свого нересту, попутно активно харчуючись.Про наближення ікромета говорить також і той факт, що лящ починає темніти. Для нересту лящ вибирає такі місця, де присутні залишки торішньої рослинності. Найчастіше це бувають невеликі затоки, затоплені весняним паводком трав`янисті мілини. Буває, що сам процес проходить і в невеликих, мілководних річечка. При цьому риба часто видає себе гучними звуками.

Часом в пошуках місця нересту, лящ йде від своїх звичних ділянок на багато кілометрів. При цьому першими з`являються поодинокі особини, так би мовити розвідники, а вже слідом за ними рухається основна зграя.

Вся зграя зазвичай метає ікру протягом декількох днів, перед цим влаштовуючи галасливу гру, під час якої риба частенько вистрибує з води. Сам процес в однієї особини ляща триває всього кілька годин, однак в разі різкої зміни погоди, він може затягнутися.

Відкладання ікри проводиться тільки на водну рослинність, мабуть саме цим можна пояснити те, що лящ завжди шукає трав`янисті ділянки. Період дозрівання ікри зазвичай триває від 7 до 12 днів, після чого починається масовий вихід молоді, яка відразу ж починає активно харчуватися і вже через пару місяців досягає ваги в 70-80 грам.

Після закінчення нересту лящ інтенсивно годується, не йдучи далеко від цієї ділянки. Період жора триває всього 3-4 дні, після чого риба вирушає на свої звичні місця.