СУМИРИБООХОРОНА
Управління охорони, використання і відтворення водних бiоресурсiв та регулювання рибальства в Сумській області

Нерест сома починається коли температура води досягає приблизно 15-16 градусів, частіше за все не раніше, ніж в травні, а в північних регіонах на початку червня. З потеплінням сом залишає свої зимувальні ями і починає готуватися. Особливих умов для вибору місця у сома немає, проте його він вибирає виходячи з особливостей водойми. Наприклад, в невеликих річках ікромет проходить на неглибоких, зарослих травою і очеретом ділянках. Також він не залишає без уваги і затоплені луги, головне, щоб був простір і глибина для пересування.

Що стосується великих водойм, то на них, як правило, сом вибирає вири із середніми глибинами, затоплені яри, стариці річок. Однією з найбільш важливих умов є повна відсутність течії і бажано м`який грунт для відкладання ікринок. У невеликих водоймах процес часто проходить в місцях постійного проживання.

Визначившись з місцем нересту, сом влаштовує досить гучні ігри. А якщо врахувати те, яких розмірів досягає ця риба, то видовище просто приголомшливе. Соми ганяються один за одним, постійно вистрибують з води, б`ючи по ній хвостом, з такою силою, що чутно буває на відстані в кілометр і більше.

На сам процес соми зазвичай розбиваються на пари і кожна пара відправляється на пошуки свого затишного місця. Там самка риє гніздо, розміри якого залежать від кількості ікринок. Ікринки мають досить великий розмір, кількість їх невелика. Викидання ікри у сома йде в кілька етапів, сом часто робить перерви і піднімається на відпочинок до поверхні.

При сприятливих умовах ікринки дозрівають досить швидко, і вже через тиждень з`являється молодь. При похолоданні цей процес може значно розтягнутися. Молодь перший час харчується в основному рослинною їжею і дрібними водними комахами. Спочатку сомики тримаються зграями, але вже через пару тижнів розосереджуються по всій території водойми.

Зростання сома йде дуже швидко, вже через місяць мальки досягають ваги в 150 гр і починають харчуватися іншою дрібною рибою. Так проходять ще кілька місяців, і на той час вага сомика досягає вже півкілограма.

Самка з самцем після закінчення йдуть на свої звичні місця проживання. Прибувши туди, риба вирушає відпочивати на велику глибину, де тримається близько тижня. Після відпочинку починає активно харчуватися, в цей час в пошуках їжі він частенько підходить до берега і ловиться на найрізноманітніші приманки і насадки.