СУМИРИБООХОРОНА
Управління охорони, використання і відтворення водних бiоресурсiв та регулювання рибальства в Сумській області

Нерест окуня починається тоді, коли вода прогріється як мінімум до 7 градусів і повністю очиститися від льоду, а на це в більшій мірі впливає те, яка погода стоїть на вулиці. Тому терміни досить приблизні і точно визначити їх досить складно. У південних районах це зазвичай припадає на квітень місяць, в середній смузі на початок травня, в північних районах на кінець травня-початок червня. Також відмічено, що його нерест збігається з тим, коли на березах з`являються перші листя.Внаслідок того, що річки швидше очищаються від льоду, то і ікромет там починається дещо раніше, ніж наприклад на закритих водоймах, де лід тримається довгий час, не дозволяючи воді прогрітися до потрібної температури. Тому різниця початку даного процесу на різних водоймах може становити по кілька тижнів, навіть в межах однієї області.З прогріванням води окунь відправляється на мілководні ділянки з піщаним або злегка мулистих дном, де є залишки торішньої рослинності, корчі, затоплений в воді чагарник. Сама кладка прикріплюється до водних рослин, вона являє собою стрічки до півтора метрів завдовжки, мають пористу будову. Ікринки по кілька штук розташовуються в кожній з комірок.

Нереститися окунь зазвичай на глибинах від 0,5 до 3 метрів, причому чим більше окунь, тим глибші місця він віддає перевагу. Відразу зазначу, що в цей час він дуже обережний і ловиться погано. По всій видимості тут спрацьовує захисний рефлекс, ніж бажання втамувати свій голод.
Основний час ікрометання доводиться на ранкові та вечірні години. Сам процес трива
є кілька днів і в першу чергу ікру відметує невеликий окунь, а потім вже великі особини.

Після завершення, окунь починає активно годуватися, причому для цього він не йде з цих місць, а харчується ікрою інших видів риб і щойно з`явився мальком. Період жора становить в середньому близько тижня, після цього окунь починає шукати місця для своїх постійних стоянок.