СУМИРИБООХОРОНА
Управління охорони, використання і відтворення водних бiоресурсiв та регулювання рибальства в Сумській області

З першими ознаками весняного потепління головень поступово прокидається і починає посилено годуватися, переміщаючись по водоймі. Ближче до квітня він відправляється до місць свого нересту, в той же час заглядаючи на мілководді в пошуках малька. На нерест головень йде зграями, в які зазвичай збирається приблизно однакові за розмірами особини. Самок в зграї, як правило, вдвічі більше ніж самців, причому така особливість характерна тільки головню, у інших видів риб в цей період співвідношення статей якраз протилежно.

Терміни ікромета безпосередньо залежать від географічного розташування водойми, наприклад, в південних регіонах він починається вже в кінці березня і завершується досить швидко, буквально за 2-3 години у окремих зграй. У середній смузі і північних регіонах зазвичай припадає на кінець квітня і носить більш затяжний характер.

Для нересту головень вибирає дрібні, тихі річечки, рухаючись до них вгору за течією, а також мілини і сильно зарослі травою ділянки. Головне, щоб вода в цьому місці добре прогрівається сонячними променями.

Ікра головня досить дрібна, має яскраво-оранжевий колір. У кожної з самок число ікринок може доходити до півмільйона, в залежності від розміру риби. Однак значна частина ікри або несеться течією, або поїдається іншою рибою і мабуть тому даний вид не отримав такого широкого розповсюдження.Після закінчення нересту, зграї розпадаються на дрібні групи і головень, щоб відпочити йде на глибокі місця. Приблизно через тиждень він піднімається до поверхні і починає активно харчуватися, відновлюючи свій енергетичний запас. Тут як раз і починається його справжнісінький жор, який зазвичай випадає на початок травня. В цей час, до речі починається і масовий виліт комах, до яких головень ніколи не залишається байдужим.