СУМИРИБООХОРОНА
Управління охорони, використання і відтворення водних бiоресурсiв та регулювання рибальства в Сумській області

В який період року буває нерест риби?

Більшість наших прісноводних риб розмножується з весни до початку літа. Рано навесні починають нереститись щука, окунь, в’язь, білизна, пізніше – плітка, лящ, судак, у кінці весни і на початку літа – густера, карась, короп, лин, верхо­водка та інші риби. А форель струмкова та миньок нерестять­ся пізно восени та взимку.

Кожний вид риби збирається на нерест в особливі місця, нерестовища. Щука, густера, лящ, короп, краснопірка, судак, в’язь та інші нерестяться переважно в заплавах річок, трав’янистих мілководдях, головень і білизна – на швидкій течії, миньок – на піщаному або кам’янистому гранті, рибець і шемая – на мілководдях з кам’янистим дном.

Як проходить нерест риби?

Більшість риби під час нереста відкладають ікру. Самки випускають ікру в воду, на дно або на рослини, а самці риби в цей час поливають її молочком - насіннєвою рідиною. Внаслідок цього ікра риби запліднюється.

Плодючість, тобто кількість ікринок, яку відкладає самка риби за нерест, у різних видів неоднакова. Наприклад, самка коропа за нерест відкладає до 3 мільйонів ікринок. Самка сома нереститься до 500 ікринок. Яка ж причина, що одні риби відкладають по кілька мільйонів ікринок, а інші - лише кілька сотень?

У більшій частині риби запліднення ікринок зовнішнє. Тому і ікринки, і личинку риби, що вилупиться через два тижні після нереста, в природі чекають багато небезпек. Значна кількість ікри не запліднюється через відсутність необхідних умов нересту риби. Частина ікри зносить течія, поїдають риби, земноводні, птахи, комахи і інші тварини.

Дослідами встановлено, що з ікринок, відкладених самкою коропа, 97% малюків не досягає трирічного віку, причому 93% риби гине протягом перших 7 - 10 діб після нереста. Це пояснюється тим, що ранній період життя у риби, як і у інших тварин, найбільш вразливий. Підраховано, що у деякої риби дорослим стає тільки одна особина з тисячі мальків.

У зв`язку з великими втратами майбутнього потомства у риби виробився характерний механізм, який зумовлює нерест. Один вид риби після нереста не проявляє турботи про потомство, відкладаючи велику кількість ікри, щоб збільшити ймовірність виживання потомства. Ті ж риби, які оберігають ікру (наприклад сом), відкладають її трохи. Причому у одного виду риби ікра дозріває повністю і нерест триває протягом короткого часу, в інших вона дозріває і відкладається окремими порціями, а перерви між її відкладанням тривають від кількох днів до кількох тижнів. Таких нерестів у деяких риб буває до кількох десятків. Разовий нерест характерний для щуки, окуня, осетра. Порційний нерест - для коропа, густери, карася, лина, які відкладають ікру за 2-3 прийоми. Порційний нерест риби має деяку перевагу над разовим нерестом. У риби, яка нереститься порціями, з погіршенням умов не вся ікра гине. Таким чином знижується концентрація молоді на місцях нересту риби, що сприяє кращому її забезпечення кормовими організмами. Одночасно молодь риби краще уникає хижаків.

В якому віці риби можуть нереститься?

Риби досягають статевої зрілості в різному віці. Як правило, підводні мешканці здатні розмножуватися вже з однорічного віку.

Більшість прісноводної риби нереститься вперше в три-чотири роки. Але є такі риби, які поповнюють нерестовий табун уже в наступному після народження році. А білуга починає нерест в 14 - 16-річному віці.

З нерестом риби пов`язані надзвичайно цікаві явища в їхньому житті. Багато риби перед розмноженням здійснюють так звані нерестові міграції. Вони обумовлені тим, що кожен вид риби пристосувався до нересту в певних умовах, яких немає в місцях відгодівлі.

Нерест різної риби

Відрізняється від іншої риби нерест щуки. Після скресання криги і підйом рівня води в річці, коли мілководні ділянки вже досить прогріваються, сюди підходить самка щуки, яку супроводжують 3-7 самців. Самка викидає ікру, а самці випускають молочко, яке запліднює ікру.Лящ починає нерест вранці, перед сходом сонця, і продовжує майже до середини дня. Риби спочатку плавають по водоймі, відшукуючи відповідне місце нересту. Потім риби починають плавати по колу діаметром 4-8 м, причому самці ляща тримаються у самок. Під час кругових рухів риби б`ють хвостом по воді, розсіюючи ікру на рослинний субстрат, і запліднюють її. Після активного руху настає період спокою. Через деякий час нерест риби повторюється.

Самка сома перед нерестом викопує передніми плавниками в грунті гніздо. Після відкладання ікри самець і самка сома охороняють гніздо.

Наведені приклади свідчать про те, що нерест риби у кожного виду своєрідний. Навіть у одного виду в різних водоймах нерест може бути неоднаковий.